Jak kreuje się wartość pieniądza w dobie kryzysu

wartosc pieniadza a kryzysKryzys dał się we znaki nie tylko poszczególnym inwestorom, ale również państwom, spośród których większość ma poważne problemy ze swoją walutą. Nie będę już tutaj wspominał o strefie euro, która pogrążyła się w ostatnich czasach, ale o walutach, które mają poszczególne państwa.

Na początek pod lupę weźmiemy Szwajcarię, której walutą jest frank. Jego wartość w ciągu ostatniego roku znacznie wzrosła i zwykły człowiek, który nie ma większego pojęcia o strukturach finansowych może stwierdzić, że to jest pozytywna wiadomość, ale to zależy od punktu widzenia. Na ten problem można spojrzeć z dwóch perspektyw. Pierwszą jest pogląd eksporterów, a to właśnie na nich bazuje szwajcarska gospodarka. Jeżeli kurs ich waluty jest mocny to jasną rzeczą będzie, że zarobki się obniżą i nie będzie to tak opłacalna jak niegdyś. Z drugiej strony ucieszą się importerzy, którzy za daną kwotę będą mogli sprowadzić więcej towarów i dzięki temu zarobią więcej na ich ponownej odsprzedaży. W podobnej sytuacji jest Japonia, w której przypadku mocno wzrosły akcje jena i waluta ta osiąga powoli kolejne poziomy.

Oba te państwa robią wszystko, aby zapobiec tak dużym wzrostom siły ich waluty, a przez to stają się mniej atrakcyjne, jako synonim bezpiecznej przystani dla międzynarodowego kapitału. Giełda papierów wartościowych jest więc dziś instytucją, której losów nie da się łatwo przewidzieć. Nie ma już konkretnej waluty, która utrzymywałaby się na podobnym poziomie przez dłuższy czas. Ciężko jest dokonywać jakichkolwiek decyzji, ponieważ mimo trafnych inwestycji możemy być stratni przez spadającą wartość waluty, w której dokonaliśmy inwestycji. Do tego domy maklerskie prowizje mają niemałe i trzeba pamiętać, że część zysku powędruje w ich ręce. Wszystkie te czynniki wpływają na coraz większą niechęć wielu ludzi do GPW. Chcąc dziś określić w co warto inwestować należy spędzić długie godziny na analizie rynku. Do tego należy mieć o nim obszerną wiedzę, a umiejętność przewidywania sytuacji z danych liczbowych jest niezbędna.