Czy warto posiadać konto walutowe?

Czy warto posiadać konto walutowe?

Czy warto posiadać konto walutowe?   W bankach, które działają w naszym kraju możemy założyć nie tylko konto w rodzimych złotówkach, ale także konto walutowe. Założenie takiego konta przynieść nam może wiele korzyści. Co warto o nich wiedzieć, aby przekonać się, że warto je założyć?

Jakie transakcje wykonamy?

Funkcjonalność konta walutowego jest bardzo podobna do konta tradycyjnego, stąd można z niego wykonywać takie same transakcje. Posiadając konto walutowe możemy dokonywać:

  • wpłat i wypłat;
  • przelewać pieniądze na konta za granicą;
  • wykonywać przelewy krajowe;
  • korzystać z usług kantorów internetowych;
  • zakładać lokatę.

Wymienione transakcje przeprowadzane są w walucie obcej. Do konta walutowego bank może nam wydać kartę płatniczą, którą wykorzystamy chcąc skorzystać z bankomatu lub płacąc za zakupy w zagranicznym sklepie internetowym.

Kto je może założyć?

Konto walutowe to oferta, która szczególnie powinna zainteresować osoby, które otrzymują wynagrodzenie w walucie obcej. Na pewno korzyści z jego posiadania odniosą osoby, które często podróżują za granicę, studenci wyjeżdżający na międzynarodową wymianę studentów, czy osoby, które zdecydowały się na kredyt w obcej walucie.

Zanim założymy konto walutowe

Powinniśmy przede wszystkim dowiedzieć się w banku, jakie są koszty związane z jego prowadzeniem. W większości banków konto walutowe jest prowadzone bez pobierania żadnych opłat. W tym jednak przypadku pieniądze, które są na koncie nie są oprocentowane. Istotna dla klienta informacja to koszt, który poniesie zlecając zagraniczne przelewy, ale też jakie opłaty zostaną pobrane od przelewów, które przyjdą na posiadane przez nas konto. Powinniśmy dowiedzieć się także, jaką opłatę bank pobierze za wydanie karty debetowej oraz czy przed założeniem konta walutowego musimy w pierwszej kolejności założyć konto w złotówkach.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy prowadzony w obcej walucie może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnego rachunku prowadzonego w polskich złotówkach. Na pewno jest wiele osób, które z tej możliwości chętnie skorzystają.