Dlaczego bank odrzucił mój wniosek o kredyt?

Dlaczego bank odrzucił mój wniosek o kredyt?

Dlaczego bank odrzucił mój wniosek o kredyt?Kiedy składamy wniosek o kredyt jesteśmy przekonani, że bank na pewno go udzieli. Ale bank często podejmuje decyzje odmowne. Dlaczego tak się dzieje?

Negatywna historia kredytowa

To najczęstsza przyczyna odrzucania wniosków o udzielenie kredytu. Banki, które udzielają kredytów, a robią to wszystkie, które działają w naszym kraju, sprawdzają historię kredytową osób ubiegających się o kredyt. Sięgają w tym celu do informacji zbieranych przez Biuro Informacji Kredytowej. Jeśli okaże się, że już zaciągaliśmy kredyt i nie spłacaliśmy go w terminie, to sami zbudowaliśmy sobie negatywną historię kredytową. Nie ma mowy, aby bank zdecydował się przyznać kredyt osobie, o której z góry wie, że może mieć trudności z jego spłatą.

Nieprawdziwe informacje

Podawanie nieprawdziwych informacji we wniosku kredytowym zdarza się bardzo rzadko, ale takie przypadki też się zdarzają. Na taki krok często decydują się osoby, które obawiają się, że bank nie zechce im udzielić kredytu. Często decydują się więc na sfałszowanie zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach. Jest to praktyka niedopuszczalna, to próba wyłudzenia, za którą grozi odpowiedzialność karna. Oszukiwanie banku w tym przypadku może się zakończyć nawet karą więzienia. Pamiętajmy też, że nie możemy nakłaniać pracodawcy, aby wydał nam niezgodne z prawdą zaświadczenie o wysokości osiąganych przez nas zarobków. Kredytu bank nam nie udzieli, ale przykre konsekwencje czekają także naszego pracodawcę.

Bank może odrzucić wniosek o kredyt z bardzo różnych przyczyn. Te wymienione wyżej są najbardziej drastyczne. Często jednak banki odrzucają także wnioski osób, które pomyliły się przy wypełnianiu wniosku. Nawet zwykły błąd literowy może być przyczyną, dla której bank odrzuci wniosek. Częstą przyczyną odrzucania wniosków przez bank jest niska zdolność kredytowa. Większość banków nie ma w zwyczaju informowania swoich klientów z jakich powodów zdecydowała się odrzucić wniosek o kredyt. Wymienione w tym tekście są najczęstszymi powodami, ale na pewno nie jedynymi.