Lokata bankowa: czym się kierować, aby wybrać najlepszą?

Lokata bankowa: czym się kierować, aby wybrać najlepszą?

Lokata bankowa: czym się kierować, aby wybrać najlepszą?Lokaty bankowe zaliczane są do jednych z najważniejszych produktów bankowych. Wprawdzie coraz częściej decydujemy się na zakładanie kont oszczędnościowych, ale zwolenników lokat nadal nie brakuje. Oferta banków w tym względzie jest niezwykle bogata. W związku z tym warto wiedzieć na co zwracać uwagę, aby wybrać lokatę idealną.

Czas trwania lokaty

Zakładając lokatę, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie będziemy mieli przez określony czas dostępu do pieniędzy. Ich dłuższa lokata, tym dłuższy czas ograniczeń. Zanim więc założymy lokatę powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, czy nagle nie będzie potrzebna nam gotówka. Obecnie na rynku oferowane są lokaty:

  • jednodniowe;
  • nocne;
  • kilkudniowe;
  • kilkutygodniowe;
  • miesięczne;
  • kilkumiesięczne;
  • kilkunastomiesięczne.

Jednocześnie im dłużej trwa lokata, tym większa kwota zostaje dopisana do naszego konta.

Oprocentowanie

Wysokość oprocentowania w bardzo istotny sposób wpływa na zysk, który osiągamy z lokaty. Jeszcze kilkanaście lat temu banki oferowały wyższe niż dzisiaj oprocentowanie. Niemniej jednak nadal warto pod tym względem porównać ofertę największych polskich banków przed założeniem lokaty. Wiele placówek oferuje swoim klientom rozmaite promocje, które wiążą się na przykład z dużo wyższym oprocentowaniem.

Kapitalizacja odsetek

Jest to jeden z elementów w dość istotny sposób wpływających na zysk z lokaty. Kapitalizacja odsetek oznacza po prostu to, jak często do stanu konta dopisywane są odsetki. Obecnie najczęściej kapitalizacja prowadzona jest dopiero po zakończeniu lokaty. Najkorzystniej jest, kiedy kapitalizacja ma miejsce codziennie. Wybierając lokatę, warto więc zwracać uwagę na to, aby kapitalizacja odsetek miała miejsce możliwie jak najczęściej.

Wymienione czynniki najistotniej wpływają na to, czy lokata w danym przypadku się opłaca. Zawsze więc trzeba wziąć je pod uwagę przy wybieraniu lokaty bankowej. Warto pamiętać, że lokata ma służyć przede wszystkim pomnożeniu pieniędzy, które zostają na nią wpłacone. Dlatego nigdy nie należy wybierać jej pochopnie.