Lokata inwestycyjna: co to takiego?

Porównanie lokat bankowych

Lokata inwestycyjna: co to takiego?Banki oferują swoim klientom wiele lokat, które są dobrym sposobem na oszczędzanie. Wśród nich na uwagę zasługuje bez wątpienia lokata inwestycyjna, która kierowana jest do osób chcących nie tylko bezpiecznie ulokować swoje oszczędności, ale również dobrze na nich zarobić.

Lokata inwestycyjna to propozycja banku dla osób, którym zależy na pomnożeniu własnych oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że banki kierują lokaty inwestycyjne tylko dla osób, które już wyjściowo dysponują naprawdę dużą sumą. Z tysiącem złotych nie ma nawet nad czym się zastanawiać.

Ryzyko utraty pieniędzy

Wiele osób przed podpisaniem umowy o założeniu lokaty inwestycyjnej zastanawia się nad tym, czy nie ma tu ryzyka utraty pieniędzy. Trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że lokata inwestycyjna jest rozwiązaniem bezpiecznym, które nie wiążę się z żadnym ryzykiem. Jedyne czego można się obawiać to zbyt mały zarobek. Na pewno jednak po zakończeniu lokaty bank wypłaci nam taką kwotę, z jaką otwieraliśmy lokatę.

Inwestowanie na giełdzie

Pieniądze, które klient wpłaca na lokatę inwestycyjną są przez bank inwestowane na giełdzie. Nad całym procesem czuwa oczywiście doświadczony pracownik banku, który ma ogromną wiedzę z zakresu inwestowania i funkcjonowania rynków giełdowych. To właśnie z tego powodu można spodziewać się osiągnięcia naprawdę dobrych zysków. Oczywiście nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego i może zdarzyć się tak, że rozmaite wydarzenia w świecie politycznym spowodują spadek notowań. W takim przypadku nie notujemy jednak strat, a po prostu nie zarabiamy. W przypadku lokaty inwestycyjnej bank zawsze oddaje taką sumę pieniędzy, jaka została wpłacona na lokatę.

Lokata inwestycyjna – tak, jak każda inna lokata – jest oprocentowana. To jednak od klienta zależy czy wybiera wyższe oprocentowanie czy większy udział w osiąganych zyskach. Jeżeli chcemy mieć pewność, że wpłacony na lokatę kapitał chociaż trochę się powiększy, trzeba postawić na wyższe oprocentowanie. Inwestowanie na giełdzie powinno, ale nie musi zapewnić zysk na odpowiednim poziomie.