Oszczędzanie drobnych kwot również ma sens. Wystarczy robić to w odpowiedni sposób

Ubezpieczenie turystyczne a sporty ekstremalne

Zazwyczaj o oszczędzaniu pieniędzy myśli się jak o wyrzeczeniu. Kwotę pieniędzy, którą trzeba odłożyć na przyszłe wydatki z reguły psuję humor. Właśnie dlatego tak wiele ludzi rezygnuje z tego. Jednak wcale nie trzeba co miesiąc zaciskać pasa by w przyszłości kupić sobie wymarzoną rzecz albo pojechać na wakacje. Wystarczy tylko podejść do oszczędzenia w odpowiedni sposób.

Wiele osób marzy, że wzbogaci się w jakiś niespodziewany i łatwy sposób. Często więc stawiają one na gry losowe lub liczą na niespodziewany spadek. Niestety w tym wypadku matematyka jest nieubłagana, prędzej zbierze się duże oszczędności, niż uzyska duże pieniądze w przypadkowy sposób. W życiu łatwe zarobki zdarzają bardzo rzadko, a na naprawdę sporę kwoty trzeba zapracować. Jednak okazuje się, że wystarczy systematyczne i regularne odkładać nawet niewielkie kwoty co miesiąc.

Mały krokami do wielkiego celu

Można to robić na wiele sposobów, jednak najlepiej sprawdza się do tego konto oszczędnościowe. W ofercie każdego banku znaleźć można przynajmniej kilka rodzajów, dla różnego typu klientów. Dzięki łatwemu ustawieniu zlecenia stałego z konta bieżącego na rachunek oszczędnościowy, wcale nie trzeba pamiętać o comiesięcznej kwocie. Większość systemów pozwala ustawić w systemie transakcyjnym stały przelew, w dowolnej kwocie. Warto natomiast regularnie sprawdzać, jakie oprocentowanie jest na koncie oszczędnościowym. Jeżeli jest ono niezadowalające można przemyśleć inwestowanie środków w inny sposób. Dobrym, ale mniej bezpiecznym pomysłem, są fundusze inwestycyjne lub ubezpieczenia inwestycyjne.

Jednak czy odkładanie drobnych kwot ma sens? Tak, ponieważ o dobry nawyk finansowy, dzięki któremu wypracowuje się nawyk by co określony czas wydać mniejszą kwotę ze swojej pensji. Dzięki temu buduje się pewne zabezpieczenie finansowe, pozwalające na łatwiejsze funkcjonowanie w przypadku niespodziewanych wydatków. Dodatkowo posiada się pewne zabezpieczenie na czarną godzinę i zapobiega zadłużeniu się.

Nie jest to prawda sposób na szybkie uzyskanie dużych oszczędności, ale matematyka jest po stronie konsekwentnych. Okazuje się bowiem, że ostatecznie można osiągnąć wyższe kwoty przy systematycznym odkładaniu pewnych sum pieniędzy. Tutaj pomocny jest procent składany, ponieważ zawsze odsetki będą naliczane od wyższe podstawy. Statystycznie szybciej małymi krokami osiągnie się sukces, niż przy regularnym graniu w którąś z popularnych loterii.