Podstawowe konto dla firm

Szukamy idealnego mieszkania

Podstawowe konto dla firmKażda firma musi posiadać rachunek bankowy. Jest to wymóg skierowany nie tylko do podmiotów posiadających osobowość praną, ale także do wszystkich innych przedsiębiorstw działających w oparciu o kodeks cywilny. Dotyczy to oczywiście także osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą na swoje nazwisko. Nie mogą traktować swojego konta prywatnego jako kota firmowego. Taka sytuacja ogólnie jest bardzo pozytywna, ponieważ umożliwia ona prowadzenie działalności gospodarczej w sposób przejrzysty oraz usprawnia przebieg wszelkiego rodzaju kontroli. Niestety, wiąże się to też z określonymi kosztami, ale banki oferują rachunek bankowy dla firm, który jest w stanie łączyć podstawową funkcjonalność niezbędną do normalnego działania z kilkoma dodatkowymi użytecznymi kwestiami, a także z niskimi opłatami.

Opłata miesięczna

Typowy standardowy rachunek bankowy dla firm wiąże się z opłatą miesięczna za jego prowadzenie. Istnieją oczywiście propozycje bez takiej opłaty, ale są one raczej polecane tylko firmom, których potrzeby z zakresu operacji gotówkowych i przelewów są naprawdę znikome. W ich przypadku bowiem mogą pojawiać się dodatkowe opłaty za korzystanie z bankomatów i wpłatomatów, jak również ograniczenia w stosunku do rodzaju kont i kart, jakie można wydawać do konta. Płatne jest bowiem prowadzenie podstawowego rachunku w złotówkach, ale wszelkie dodatkowe rachunki złotówkowe oraz w walutach wymienialnych powinny już być dla firmy otworzone za darmo.

Firmowe karty

W przypadku takiego rachunku bankowego powinniśmy mieć też możliwość wyrobienia firmowych kart dla wszystkich pracowników. Zwykle samo wyrabianie kart nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, chociaż istnieje obowiązek płacenia za ich utrzymanie. Ten może być zniesiony na podobnych zasadach, jak w przypadku zwykłych kart kredytowych, czyli przy odpowiedniej sumie obrotów w miesiącu.

Co więcej, rachunek bankowy tego typu powinien zapewniać firmie możliwość łatwego lokowania wolnych środków na lokatach oraz umożliwiać skróconą drogę do uzyskania pożyczek.