W czasie niskich stóp procentowych również można zarobić spore pieniądze. Oto kilka sposobów jak tego dokonać

Decyzja o zakupie mieszkania

Prognozy ekonomistów nie są optymistyczne, w przyszłym roku może dość do obniżki stóp procentowych. W takim wypadku bardzo trudno jest inwestować swoje środki i oczekiwać, że przyniosą one duży zwrot. Lokaty bankowe są bowiem zależne od sytuacji ekonomicznej i będą jeszcze gorzej oprocentowane, natomiast kredyty będą tańsze.

Nieruchomości przynoszą dość wysoki zwrot z inwestycji

W takim otoczeniu ekonomicznych bardzo trudno rozsądnie ulokować swój kapitał, tak aby zarobił. Nawet najlepsze lokaty terminowe nie przyniosą większego zysku niż 3 procent w skali roku. Na razie Rady Polityki Pieniężnej nie planuje zwiększenie stóp procentowych, co oznacza że najpewniej również lokaty nie wzrosną w najbliższym czasie. Na wyższe odsetki przyjdzie więc sporo poczekać, zwłaszcza, że spodziewać się można raczej dalszego obniżania kosztu pieniądza w gospodarce. Właśnie dlatego Polacy coraz częściej szukają korzystnych alternatyw na zainwestowanie swoich oszczędności.

Ziemia rolna może przynieść spore zyski

Osoby, które zgromadziły dość spory kapitał bardzo chętnie inwestują w nieruchomości. Właśnie dlatego deweloperzy nie mają dziś problemów ze sprzedażą mieszkań. Zazwyczaj inwestorzy nie kupują ich dla siebie, ale pod wynajem by przez najbliższe lata czerpać z nich zyski. Jednak to tylko jedna z możliwości lokowania kapitału. Inwestorzy szukają również możliwości zarobienia na giełdzie. Coraz chętniej kupują akcje spółek, fundusze, obligacje, surowce oraz egzotyczne waluty.

Spore zyski można również osiągnąć przy inwestowaniu w whisky, klasyczne samochody oraz ziemię rolną. Jeżeli więc planuje się ulokowanie kapitału w to ostatnie, to trzeba się pośpieszyć, gdyż 1 maja 2016 wchodzi w życie prawo bardzo mocno ograniczające obrót ziemią rolną. W efekcie doprowadzi to do obniżenia cen na rynku i spadek zainteresowania zakupem dodatkowych gruntów.

Kapitał warto lokować w emitowane papiery dłużne

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się obligacje. Można zakupić papiery dłużne emitowane zarówno przez Skarb Państwa, gminy jak i firmy. Obligacje Państwowe mają dość niską stopę zwrotu na poziomie 2 procent. Natomiast więcej można zyskać inwestując w gminne papiery wartościowe, tutaj oprocentowanie sięga nawet 3,8 procent. Natomiast banki oferują najwięcej bo nawet 5% w skali roku. Jak się więc okazuje sposobów na udane inwestycje jest kilka i wcale nie trzeba odkładać pieniędzy na lokaty.