W jakim wieku można liczyć na kredyt hipoteczny?

W jakim wieku można liczyć na kredyt hipoteczny?

W jakim wieku można liczyć na kredyt hipoteczny?Kredyt hipoteczny najczęściej zaciągamy na zakup mieszkania. Przy rozpatrywaniu wniosku o jego przyznanie bank rozpatruje szereg kryteriów, w tym także wiek kredytobiorcy. W przypadku kredytu hipotecznego, który z jednej strony jest zaciągany na wiele lat, z drugiej zaś w dużej wysokości, wiek przyszłego kredytobiorcy ma równie duże znacznie, jak zdolność i historia kredytowa. Czy w związku z tym będąc w pewnym wieku nie ma sensu składanie wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego?

Minimalny wiek kredytobiorcy

Na pozytywne rozpatrzenie wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego w żadnym banku nie mają szansy osoby przed osiemnastymi urodzinami. Są także i takie banki, które minimalną granicę wieku, od którego można ubiegać się o przyznanie kredytu hipotecznego podniosły jeszcze wyżej. Aby wniosek został w nich przyjęty wymagane jest ukończenie dwudziestu jeden lat. Zdaniem banku osoby w bardzo młodym wieku, a tacy są ludzie mający osiemnaście lat, są zbyt mało dojrzali, aby podjąć świadomie decyzję o wieloletnim zobowiązaniu finansowym.

Maksymalny wiek kredytobiorcy

Dla banku bardziej liczy się wiek, który osiągniemy w chwili spłacania ostatniej raty, mniejsze znaczenie ma ile mamy lat w chwili składania wniosku. To, czy mamy szansę na otrzymanie kredytu w wieku czterdziestu pięciu lat zależy przede wszystkim od tego, na jak długi okres chcemy go uzyskać. Jeśli okres kredytowania nie będzie zbyt długi, to szansę na jego otrzymanie mają nawet osoby starsze.

Czy możemy coś zrobić?

Jeśli mamy więcej lat, a zależy nam na zaciągnięciu kredytu na długi okres mamy przynajmniej dwa wyjścia. Jedno z nich to zaproszenie do zaciągnięcia kredytu współkredytobiorcy. Musi one jednak być od nas sporo młodszy. Z drugiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które nie mogą znaleźć współkredytobiorcy. Osoby te powinny wnieść wysoki wkład własny. W tym przypadku okres kredytowania ulegnie skróceniu, spłacając ostatnią ratę nie będziemy mieli zbyt wiele lat. Szanse na to, że otrzymamy kredyt mogą znacznie więc wzrosnąć.