Samodzielne inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych

W zakresie lokowania i inwestowania prywatnego kapitału, jedną z możliwości jest właśnie samodzielne realizowanie inwestycji giełdowych. Na pierwszy rzut oka wydaje się to zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż inwestycja w fundusze inwestycyjne, jednak w rzeczywistości nie wcale nie musi być to już takie trudne.

Istnieje rzecz jasna kilka różnych podejść, które mogą być zastosowane w tematyce inwestowania na giełdzie swoich własnych środków finansowych. W dużej mierze jest to chociażby kwestia tego jak dużą część kapitału inwestor zamierza przeznaczyć na inwestycje giełdowe. Zaleca się, aby w przypadku początkujących inwestorów nie były to sumy wyjątkowo wysokie.

Z czego należy zdawać sobie sprawę inwestując na giełdzie?

Dopiero po pewny czasie można pokusić się o zainwestowanie nieco większych kwot. Przy czym warto jest zdawać sobie sprawę, że nadal dobrym wyjściem jest dążenie do podziału ilości inwestowanych przez siebie środków, nie tylko pomiędzy różnorodne spółki, ale także pomiędzy różne formy inwestowania kapitału. Dlatego też nadal w portfelu inwestycyjnym jak najbardziej pozostawać mogą fundusze inwestycyjne czy też jakiekolwiek inne grupy aktywów. Aby móc inwestować na giełdzie papierów wartościowych konieczne jest założenie specjalnego konta brokerskiego, u wybranego przez siebie brokera czy też banku. Za pośrednictwem brokera można składać zlecenia zakupu lub sprzedaży akcji, zarówno na polskim jak i zagranicznych rynkach. W każdej chwili można sprawdzić aktualną wycenę posiadanych akcji, właśnie ma bazie cen rynkowych.

Branżowe serwisy informacyjne

Co bardzo istotne, to właśnie serwisy brokerskie prowadzą jednocześnie także specjalne serwisy informacyjne gdzie znaleźć można informacje na temat interesujących na spółek inwestycyjnych. W ten sposób można nie tylko zaoszczędzić czas, ale także inwestować ze zdecydowanie wyższą skutecznością. Nowoczesne systemy maklerskie umożliwiają składanie zleceń nie tylko za pośrednictwem sieci ale także i chociażby sms – ów, co umożliwia inwestowanie w zasadzie o każdej porze i w każdych warunkach. Obecnie nie ma także limitów odnośnie kwoty, przy zakładaniu konta brokerskiego. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że przy zakupach akcji pobierane są prowizje, które procentowo mogą okazać się dosyć wysokie, jeśli kwota transakcji będzie mała.