Zabrakło mi na ratę kredytu: co mogę zrobić?

Zabrakło mi na ratę kredytu: co mogę zrobić?

Zabrakło mi na ratę kredytu: co mogę zrobić?Zaciągając kredyt mieszkaniowy, bierzemy na siebie duże koszty. Każdego miesiąca musimy wpłacać do banku kolejną ratę, której wysokość w wielu wypadkach jest bardzo duża. W pewnym momencie nasz budżet domowy może tego nie udźwignąć, nie będziemy mieli środków na zapłacenie kolejnej raty. Co możemy w sytuacji zrobić? Najważniejsze to nie unikanie kontaktu z bankiem, trzeba szybko podjąć stosowne działania, które pomogą nam wyjść z kryzysowej sytuacji.

Poinformowanie banku

Kiedy pojawiają się problemy finansowe, nawet tylko przejściowe, zawsze jest to kłopotliwa sytuacja. Szczególnie zaś kłopotliwa dla osób, które zaciągnęły wysoki kredyt. W takiej sytuacji na pewno nie ma sensu ukrywać przed bankiem swoich kłopotów. Im szybciej poinformujemy o tym bank, tym lepiej. Banki wychodzą w wielu sytuacjach naprzeciw klientom, na pewno zaproponują rozwiązanie dla osób z przejściowymi trudnościami finansowymi. Ale bank musi o tych kłopotach, inaczej nie uda się znaleźć rozwiązania, które przyniesie korzyść obu stronom.

 
Uwzględniając dobro klientów, ale także swoje interesy, banki najczęściej proponują:

  • wydłużenie okresu kredytowania, dzięki czemu spada wysokość miesięcznych rat;
  • wakacje kredytowe.

 

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe dają nam możliwość odroczenia spłaty jednej lub kilku rat na pewien okres. To rozwiązanie niesie za sobą konieczność dotrzymania ustalonego z bankiem terminu wpłacenia raty. Decydując się na wakacje kredytowe nie możemy nie spłacać zobowiązania, odroczone w czasie płatności jednej, czy więcej rat muszą zostać spłacone. Wakacji kredytowych nie posiadają w swojej ofercie wszystkie działające w Polsce banki. W takiej sytuacji bank może nam zaproponować karencję. Ile razy możemy skorzystać z wakacji kredytowych lub z karencji zależy tylko i wyłącznie od banku. Większość banków udziela wakacji kredytowych lub karencji tylko tym osobom, które wcześniejsze raty płaciły w terminie.

Przejściowe trudności finansowe mogą przytrafić się każdemu. Osoby, które mają kredyt w banku nie powinny tego faktu ukrywać.