Doświadczenie  inwestorów indywidualnych

Doświadczenie  inwestorów indywidualnych

Doświadczenie  inwestorów indywidualnychW wielu krajach, które uznawane są za kraje rozwijające się giełdy papierów wartościowych istnieją od kilku czy kilkunastu lat. Zdecydowana większość osób kupujących akcje podchodzi do inwestycji jak do hazardu. Stąd powiedzenia gra na giełdzie.

Mało kto jednak sprawdza w jakim stadium hossy czy bessy jesteśmy, czy akcje spółki, które kupujemy są drogie czy tanie chociażby pod względem najprostszych współczynników takich jak P/E – warto dodać, że cena akcji do zysku jaki przedsiębiorstwo generuje lub P/BW, ale również stosunek ceny akcji do wartości księgowej.

Źródła informacji

Niestety, ale głównym źródłem informacji jest rodzina czy znajomi, którzy często pod wpływem sprytnych handlowców ukrywających się pod tytułem doradców inwestycyjnych próbują namówić nieświadomych klientów na zakup danych akcji czy jednostek funduszy inwestycyjnych. Niemniej jednak w krajach z długą historią inwestowania pamięć o historycznych hossach czy krachach wbija się do społeczeństwa. Ludzie stają się bardziej ostrożni oraz tym samym nie ulegają emocjom pod wpływem reklam. Poziom edukacji finansowej przez to jest też wyższy. Kolejnym czynnikiem wpływającym na  gwałtowność zmian jest sposób inwestowania.

Rynek inwestycyjny

Są to kwestie, które nie mogą zostać przez nas w żaden sposób pominięte wobec czego należy z nich właśnie zdawać sobie sprawę. Ponadto miejmy na uwadze fakt, że w krajach rozwijających się, zdecydowana większość uczestników rynku inwestuje w akcje aby odsprzedać je z zyskiem. Kup dziś, poczekaj aż cena wzrośnie, sprzedaj gdy tylko cena zacznie spadać. W krajach rozwiniętych częściej inwestuje się na lata czerpiąc stały dochód z dywidendy płaconej kwartalnie lub rocznie. Fundusze inwestycyjne to warianty, które niosą ze sobą wiele dobrego wobec czego warto trzymać się porad ze strony specjalistów znających sprawę. Wybór należy do nas, aczkolwiek warto sprawę przedyskutować z osobami mającymi większe od nas doświadczenie.