Inwestycje w fundusze

Inwestycje w fundusze

Inwestycje w funduszeNie jest żadną tajemnicą, że 70-80% funduszy inwestycyjnych wypada znaczne gorzej aniżeli sam rynek. Ostatecznie, nawet, gdybyśmy pominęli koszty funduszy, to statystycznie 50% funduszy wypadałoby gorzej niż rynek. Warto nadmienić ,że koszty generowane przez fundusze sprawiają, że zwiększą one szansę na zysk mamy kupując pakiet różnych akcji, czy obligacji na chybił trafił, niż powierzając nasze środki instytucjom, które starają się przechytrzyć rynek.

Są oczywiście na rynku fundusze inwestycyjne, które w długim terminie odnoszą ponadprzeciętne zwroty, ale do absolutnej rzadkości należą instytucje, którym udaje się to kilka lat pod rząd. Zdecydowanie warto korzystać z różnych ETF’ów.

Koszty zarządzania

Należy bazować jednak na funduszach, których koszty zarządzania są na poziomie 0,5% rocznie i które nie mają ukrytych kosztów dodatkowych. Z mojej perspektywy, dużo łatwiej i taniej jest kupić jakiś ETF, niż bawić się z 30 akcjami pojedynczych przedsiębiorstw często notowanych na różnych giełdach. Różnica między funduszami aktywnie zarządzanymi, a ETF’ami jest taka, że te pierwsze próbują być sprytniejsze od rynku, co im nie wychodzi, a do tego są drogie w zakupie i utrzymaniu.

Natrafienie na fundusze

Co gorsza, czasami możemy natrafić na fundusze, jak np. ten opisywany na początku artykułu, który z założenia ma zarobić wyłącznie dla instytucji finansowej stojącej za funduszem. Są to wyjątkowo ważne kwestie, które w żaden sposób nie mogą zostać pominięte wobec czego należy z nich właśnie zdawać sobie sprawę. Kalkulator funduszy inwestycyjnych to jedna z tych opcji, która niesie ze sobą wiele dobrego w związku z czym korzystajmy z możliwości oferowanych przez dane rozwiązanie. Wiele cennych informacji w temacie dostaniemy ze stron internetowych, które pokazują jaki fundusz inwestycyjny będzie najlepszy.