Oszczędzanie na lokacie – oprocentowanie lokat bankowych

Oszczędzanie na lokacie – oprocentowanie lokat bankowych

Oszczędzanie na lokacie – oprocentowanie lokat bankowychOszczędzanie pieniędzy nigdy nie było łatwe. Trzeba mieć naprawdę silną wolę, żeby uniknąć tęsknych spojrzeń w stronę skarbonki i tego niekończącego się uczucia, że jest przecież tyle rzeczy do kupienia i tyle okazji do wydania pieniędzy. Czy będzie to wyprzedaż w sklepie odzieżowym, chęć na nowy telewizor, cotygodniowe obiady w restauracji, czy wycieczka na Karaiby – powód do wydawania pieniędzy znajdzie się zawsze. A tych, jak wiemy, jest zawsze za mało.

Są jednak sposoby na to, żeby pomóc ci w oszczędzaniu – to lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Mogą być powiązane z twoim głównym kontem lub nie. Sam wybierzesz na jakiej zasadzie będzie to działało, co jest jednak istotne – nie widzisz tych pieniędzy. Kwota, którą przeznaczysz na lokatę leży na niej spokojnie i rośnie z dala od twojego wzroku. Przy większości lokat nie można wybrać pieniędzy przed zakończeniem okresu rozliczeniowego – czasem są to trzy miesiące, pół roku, a czasem rok lub więcej. Wszystko zależy od celu, na który odkładasz fundusze i tego jakiego zysku oczekujesz.

Oprocentowanie lokat

Oprocentowanie lokat bankowych różni się bowiem w zależności od czasu ich trwania – największe oprocentowanie mają te z długim czasem trwania, ponieważ dla nas jest to większe wyrzeczenie – pozbycie się pieniędzy na długi czas, w którym bank będzie mógł nimi obracać. Długoterminowe lokaty sprawdzają się świetnie jeśli pieniądze chcesz przeznaczyć na jakiś odległy cel – ślub dziecka, emeryturę, remont domu i inne wydarzenia, które będą wymagały w przyszłości większego nakładu finansowego.

Jakie oprocentowanie wybrać?

Krótkoterminowe lokaty to dobre rozwiązanie jeśli wiemy, że pieniędzy będziemy potrzebować w niedługim czasie – wybierając taką z oprocentowaniem stałym mamy pewność zysku, o ile nie zerwiemy umowy z bankiem przedwcześnie. Wtedy, w zależności od umowy, bank może potrącić nam wszystkie odsetki lub ich część. Z kolei zmienne oprocentowanie lokat bankowych wiąże się z większym ryzykiem związanym z wahaniami rynku – możemy bowiem albo stracić, albo więcej zarobić.

Sprawdź oprocentowania na stronie https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/oprocentowanie-lokat/