Pożyczanie na ogromną skalę

Pożyczanie na ogromną skalę

Pożyczanie na ogromną skalęW ostatnim czasie daje się zauważyć ogromny wzrost akcji kredytowej – zarówno ze strony banków komercyjnych, które pozwoli odzyskują swoją dawną pozycję i siłę, jak i ze strony firm prywatnych, które coraz ostrzej walczą między sobą o potencjalnego klienta. Najważniejsze czynniki, które wpływają na wzrost liczny wniosków kredytowych w obiegu gospodarczym to z całą pewnością spadek bezrobocia i wzrost zarobków.

Gdy ekonomiczna sytuacja gospodarstw domowych zaczyna ulegać zdecydowanej poprawie – pożyczki stają się coraz częściej sposobem na sfinansowanie różnych pragnień, mniej i bardziej przyziemnych. Niektórzy zaciągają pożyczki pozabankowe na kwoty rzędu pięciu tysięcy i większe i finansują z nich chociażby swoje plany urlopowe i wakacyjne. Inni pożyczają sumy dużo skromniejsze, jak tysiąc złotych i wykorzystują je przede wszystkim do regulowania swoich codziennych zobowiązań jak opłata rachunków za media czy spłacenie czynszu za mieszkanie.

Banki a firmy prywatne

Z całą pewnością jednak pojawienie się obok banków również firm prywatnych jak Provident, które zaczęły bardzo intensywnie wspierać potrzebujących klientów twardą gotówką, zmieniło perspektywę zarówno klientów jak i konkurentów. Jasnym stało się, także dla banków, że nie są one już jedynym podmiotem i instytucją zdolną do pożyczania pieniędzy potrzebującym. Napływ wielu nowych prywatnych firm wspieranych kapitałem międzynarodowym przyczynił się do wzrostu konkurencyjności – nowe firmy zaś podnoszą nie tylko jakość obsługi klienta, ale także na początku przynajmniej obniżają ceny własnych produktów i usług.

Możliwości klienta

Konkurencja w każdej dziedzinie gospodarki sprzyja wytworzeniu się nowych, bardziej sprawiedliwych i konkurencyjnych ofert. Klient ma więc możliwość szybkiego sprawdzenia kilkunastu różnych pożyczek i wybrania spośród nich tylko i wyłącznie tych, które faktycznie odpowiadają jego oczekiwaniom. Spora część klientów sektora pozabankowego nie jest w stanie spełnić surowych kryteriów, jakie narzucają na nich bankierzy, więc w celu uniknięcia sobie stresu czy zakłopotania, nawet klienci nie mający negatywnej historii kredytowej coraz odważniej wyglądają poza sektor bankowy w poszukiwaniu nowych pożyczek.